Telefonata që zbuloi celulën e ISIS në Shqipëri

E martë, 15 Nentor 2016  –  Sakte.net  /

Disa nga 9 të dënuarit nga Gjykata e Krimeve të Rënda se, kanë dërguar në Siri rreth 90 shqiptarë nga burgu mbajnë lidhje me bashkëpunëtorët e tyre në Siri dhe Irak.

Nga telefonat e burgjeve ata kanë komunikuar dhe kjo është dëshmuar nga përgjimet e kryera nga anti-terrori.

Sipas bisedave të zbardhura të dënuarit kërkojnë të dinë si shkojnë luftimet dhe gjendjen e persona të cilët kanë dërguar atje.

Të dënuarit kanë komunikuar edhe me katër të ndaluarit e 10 ditëve në Shkodër, si te dyshuar se do kryenin një sulm mbi kombëtaren izraelite të futbollit.

Komunikime mes të dënuarve dhe Bekim Protopapës, Ergys Fasllisë, Xhezair Fishtit dhe Medat Hasanit është bërë në gjuhen arabe.

Disa prej përgjimeve janë përkthyer, ndërsa një pjesë janë në proces traskiptimi. Për efekt te hetimit prokuroret kanë kërkuar nga burgjet librin e takimeve për 9 dënuarit, në muajin maj të këtij viti me 126 vite burg.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme