Tensionet në kufirin me Malin e Zi, policia thotë se nuk pati incidente

Këshilli i Fshatit Llukë e Epërme të Deçanit së bashku me banorët e këtij fshati, por edhe fshatrave tjerë kanë shkuar në mënyrë të organizuar në majën e Zhlepit, në kufirin me Malin e Zi.

Mirëpo rrugëtimi i tyre është ndërprerë në gjysmë, pasi që ata i ndaluan të vazhdojnë më tutje policia malazeze.

Së bashku me ta kishin qenë edhe deputetet e AAK-së, Time Kadrijaj dhe Teuta Haxhiu.
Kadrijaj në një prononcim për Telegrafin ka theksuar se forcat e njësisë speciale malazeze kanë ndaluar banorët gjë që ka shkaktuar revoltë tek ta.

“Ka qenë një iniciative e banorëve të kësaj zone që të shkonin në kullotat e tyre por u ndaluan nga forcat e Malit të Zi në territorin brenda Kosovës. Ende pa u miratuar marrëveshja me Demarkacionin, policia malazeze veç se ka filluar operimin e saj në territorin e Kosovës. Si pasojë e ndalesës nga policia malazeze qytetarët janë revoltuar dhe kanë bllokuar rrugën me orë të tëra në shenjë pakënaqësie”, ka thënë Kadrijaj.

Ajo ka shtuar se numri i banorëve ishte mbi 300 dhe se tashmë janë kthyer nga pjesa ku ishin ndaluar.

“Banorët janë kthyer të qetë me apelin e vetëm për deputetët e Kuvendit që të mos e votojnë Demarkacionin”, ka thënë Kadrijaj.

Ndërkaq konfrontimin e banorëve me policinë malazeze e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës.

Daut Hoxha i ka thënë Telegrafit se nuk ka pasur ndonjë incident.

“Një grup qytetarësh duke përfshirë edhe dy deputete të kuvendit të RKS, me një autobus dhe automjete private pasi kanë kaluar kufirin e Republikës së Kosovës, janë ndaluar nga autoritetet e Malit të zi, nuk është shënuar ndonjë incident, përderisa pas një ndalese aty të njëjtit janë kthyer në territorin e RKS-së”, ka thënë Hoxha.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme