Thaçi: Po,do ti përgjigjem Speciales

Provokimet nga shteti i Serbisë do të vazhdojnë derisa kjo e fundit ta njohë Kosovën dhe të heqë dorë nga politika e vet hegjemoniste dhe nacionaliste.

Kështu ka deklaruar presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, gjatë një interviste për gazetën “Zëri”, në të cilën ka bërë të ditur se vendimi për ndaljen e trenit propagandues nga Serbia ka qenë, siç ka thënë ai, vendim sovran i autoriteteve përgjegjëse kosovare, përderisa autoritetet ndërkombëtare kanë qenë të njoftuara më pas për vendimin e ndalimit të hyrjes së këtij treni.

Ish-udhëheqësi politik i UÇK-së gjatë kësaj interviste për “Zërin” ka folur edhe për Gjykatën Speciale, e cila tashmë edhe zyrtarisht ka nisur punën.

I pyetur se a do t’i përgjigjeni Gjykatës Speciale nëse do të ngrejë aktakuzë ndaj jush si njëri nga drejtuesit e UÇK-së, Thaçi ka thënë se lidershipi i Kosovës ka instaluar praktikë të bashkëpunimit me drejtësinë ndërkombëtare.

Gjatë kësaj interviste për “Zërin” Thaçi ka folur edhe për miqësinë e tij me presidentin turk, Rexhep Taip Erdogan, të cilin mediet prestigjioze evropiane e përshkruajnë si autokrat, për shkallën e lartë të korrupsionit në vend, për mundësinë e shpalljes së zgjedhjeve të parakohshme, për numrin e lartë të kosovarëve që luftojnë krah ISIS-it, etj.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme