Trudeau: Trump dhe Brexit janë shanse të reja për Kanadanë dhe Irlandën

Kryeministri kanadez, Justin Traudeau, ka thënë se vendi i tij dhe Irlanda duhet të shfrytëzojnë mundësinë dhe të jenë të hapur e progresiv pas “mbylljes” së SHBA-së dhe Britanisë së Madhe.

Trudeau ka thënë se Kanadaja dhe Irlanda duhet të prezantojnë veten si “ të hapur ndaj botës në mënyrë pozitive dhe progresive” në kohën kur “aleatët tanë…. janë duke u mbyllur brenda vendeve të tyre, apo janë duke u kthyer në pozicione të ndryshme”.

Trudeau i ka dhënë këto deklarata pas takimit me kryeministrin e Irlandës, Leo Varadkar në Dublin.

Të dy liderët e përmendën situatën e komplikuar, në SHBA nën udhëheqjen e presidentit Donald Trump dhe procesin e largimit të Britanisë së Madhe nga BE-ja.

Varadkar ka thënë se “ shumë persona po tregojnë çdo ditë e më shumë dëshirën e tyre për të ardhur në Irlandë”, për shkak të Brexitit.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme