Vankovska në takime në komunën Qendër

Kandidatja për presidente Biljana Vankovska, në një takim me qytetarë në Komunën Qendër të Shkupit, theksoi se kishte diskriminim në procesin zgjedhor, të nxitur nga një vendim i qeverisë, shkruan Alsat.

Sipas saj, dita e zgjedhjeve, e mërkura u shpall ditë jo pune për administratën publike, dhe vendimi nuk është i detyrueshëm për sektorin privat.

Ajo thotë se në këtë mënyrë një numër i madh i qytetarëve, veçanërisht nga Shkupi, por me origjinë nga qytetet e tjera, nuk do të mund të ushtrojnë të drejtën e votës.

“Ne morëm njoftimin nga Qeveria për ditën e votimit, e cila është ditë e lirë vetëm për administratën publike. Besoj se është e padrejtë, nuk është kusht i drejtë. Praktikisht të gjithë punëdhënësit privatë do të jenë në gjendje të pengojnë qytetarët të largohen nga vendi i punës, të dalin për të votuar, në varësi të rrethanave të tyre”, tha Biljana Vankovska – kandidate për presidente./ Alsat.mk

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme