Vdes gruaja që bëri transplantin e parë të fytyrës në botë (FOTO)

16:04, 6 Shtator 2016  / Sakte.net 

Gruaja e cila ka bërë transplantin e parë të fytyrës në botë ka vdekur më shumë se një dekadë pas operacionit që konsiderohet si një ndër më të pazakontë, transmeton Klan Kosova.

Isabelle Dinoire, 49 vjeçare i është nënshtruar dy llojeve të kancerit pasi kishte marrë ilaçe imunonxitëse.

05CA14C70000044D-3776172-image-a-9_1473170969252

Dinoire nga Franca veriore në nëntor të vitit 2005 ka habitur botën pasi kishte vënë një hundë të re, gojën dhe mjekër, operacion ky i cili është kryer  në spitalin Amiens.

Zyrtarët e spitalit sot kanë konfirmuar se ajo ka vdekur më 22 prill pas një sëmundjeje të gjatë, por thanë se vdekja e saj është mbajtur e qetë për të mbrojtur privatësinë e familjes së saj.

Pasi kishte marrë hapat e gjumit është zgjuar në mëngjes e mbuluar me gjak në shtratin e saj.

Kur ajo ishte përpjekur që të ndizte cigaren kishte zbuluar se tiparet e fytyrës së saj po i mungonin.

 

The Daily Mail had an exclusive interview with Miss Dinoir in December 2005 when she spoke of plucking up the courage to look in the mirror for the first time after surgery

Miss Dinoire pictured the year before the viscous dog attack left her needing a new nose, mouth and chin 

Miss Dinoire, who received a partial face transplant, is pictured being taken from the operating theatre in Lyon in a video grab from footage released at a news conference by surgeons following the operation in December, 2005

Pictured here at the first press conference following her operation, she admitted she struggled with her new identity

 

Speaking in 2008, a year before this picture was taken, she said:'Before the operation, I expected my new face would look like me but it turned out after the operation that it was half me and half her'

 

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme