Veprat inxhinerike me interesante rreth e qark botes

Ndonjëherë inxhinierët përballen me probleme të pazakonshme, në të cilat duhet të impelmentojnë mënyra të reja të nevojshme për të ruajtur ekuilibrin në një objekt. Në këtë artikull në do t’ju tregojmë disa arritje interesante inxhinierike në të gjithë botën.
Mbështjellsja e kavos më e madhe në botë, është e vendosur në një anijë, në mes të oqeanit!


Kalimi në rrugët e qytetit me trafik shpesh mund të jetë i rrezikshëm për këmbësorët. Ky mbikalim në formë rrethi nodhet në Lujiazui të Kinës.


Një urë mes të dy kodrave … pa kollona mbështetëse në Hubei të Kinës. Vend perfekt për ata që pëlqejnë sportet ekstreme dhe ndoshta mund të bën disa fotografi të mahnitshme nga atje. 


Kur kemi qënë të vegjel, të gjithë kemi luajtur me aeroplanë prej letre! Epo ja që në Kopenhagen, terminali ka formën e një aeropplani prej letre.


Fshati i Peter Cooper duket si një qytet i vogël i ngulitur në mes të qytetit të madh të Manhatanit.


Kjo urë hekurudhe ndodhet në Brusio të Zvicrës. Forma të tilla spiralje shkaktojnë vështirësi në drejtimin e trenit. Mbase arkitektët kanë vendosur që ta ndërtojnë atë në mënyrë qesharake, por këtë askush nuk e di me siguri.


Ja si të ndërtoni një bodrum nën një ndërtesë historike? Mjafton ta ngrini atë mbi një skele dhe më pas të vazhdoni punën tuaj! Kjo ndërtesë historike 127 vjecare ndodhet në Utah të SHBA-së.


Ky dizajn duket pak i pazakontë me këto harqe hekuri, krahasuar me urat e tjera të mëdha në mbarë botën. Por natyrisht ndërtimi është mjaftueshëm i fortë dhe i qëndrueshëm, kështu që ne thjesht mund ta gëzojmë këtë urë.


Pse të kaloni detin me anije, kur ju mund të ndërtoni një urë! Ura e Konfederatës lidh Ishullin Prince Edward me kontinentin e New Brunswick në Kanada. Ura kushtoi 1.3 milion dollarë dhe është e gjatë 12.9 kilometra. 


Kjo urë Angleze shërben për këmbësorët dhe çiklistët, ajo nuk mund të përballonte ngarkesa të rënda për automjete, si kamionët, kështu që arkitektët ishin në gjendje ta ndryshonin duke i shtuar edhe një pjesë artistike.


Urat prej hekuri në Çikago lidhin dy brigjet e lumit Çikago. Në total janë 29 ura të lëvizshme që operojnë në qytet.


Ja dhe trenat e famshëm me shpejtësi të lartë në Kinë!


Një urë pak e çuditshme pranë murit të digës.


Aeroporti ndërkombëtar i Orlandos duket si një lloj krijese e gjallë.


Kur një rimorkio nuk është i mjaftueshëm për të transportuar një objekt. Mjafton të bashkëngjitni rrotat dhe zgjidhet problemi!


Efekti i mahnitshëm gjatës natën në Lummen, Belgjikë.


Gati për një film me fantashkencë? Kjo metro ndodhet në Mynih të Gjermanisë dhe ajo që të bën përshtypje është sepse i ngjan skenave të fimalve me fantashkencë.


Kjo ndërtesë inovative ndodhet në Polin e Jugut. Objekti shërben si stacion dhe mund t’i rezistojë temperaturave tepër të ulta polare.

 

Ky rrjet mbikalimesh ndodhet në Los Angeles, Kaliforni, SHBA.

 

Kanali hollandez, inxhinierët nga Holanda janë të njohur për aftësitë e tyre për rimarrjen se tokës nga deti.


Një hekurudhe mes dy maleve. Kjo urë ndodhet mes dy alpeve zviceriane.


Kjo rrotë ndodhet në Skoci dhe është ndërtuar që nga viti 2002, lidh Forth me kanalin Clyde. Kjo vepër shërben si një “ashensor” për varkat.


Një gërshetim kreativ rrugësh!


Ky gji në Japoni është ndërtuar posacërisht për të mbajtuar larg anjijet nga ujërat e cekëta.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme