Veseli : Me Stanmaierin Gjermania vazhdon rolin kryesor në BE

Asambleja parlamentare e Gjermanisë e ka zgjedhur sot Frank-Walter Steinmeierin president të ri të vendit me shumicë votash. Zgjedhjen e presidentit të ri e ka përshëndetur kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli.

Veseli ndër të tjera ka thënë se se me Stanmaierin Gjermania vazhdon rolin kryesor në BE

Ky është statusi i plotë i Veselit:

E përshëndes zgjedhjen e Presidentit Frank-Walter Steinmeier nga parlamenti gjerman duke shprehur bindjen se me të në krye të shtetit Gjermania ka për të vazhduar të luajë rolin protagonist që ka në Evropë. E falenderoj përzemërsisht Z. Steinmeier për ndihmën që i ka dhënë Kosovës në postin e ministrit të jashtëm dhe i uroj sa më shumë sukses në përmbushjen e detyrës së re fisnike që ka marrë./Sakte.net