Viti 1997 koha kur shpërthente kaosi në Shqipëri (PAMJE TË RËNDA)

Më 13 mars, njëzet vjet më parë, Shqipëria do të zhytej në kaos.

Disa prej mediave gjermane kanë vendosur të kujtojnë këtë ditë të rëndësishme në kalendarin e historisë së demokracisë së re shqiptare.

Radio publike MDR shkruan se ishte pikërisht kjo ditë kur u derdh deti i zemërimit.

“Duket e çuditshme, por historia është më komplekse se kaq. Shqipëria ishte një vend që po luftonte me të kaluarën staliniste dhe mbetej vendi më i varfër në Europë”, shkruan Sven Hecker.

Radio publikon raportimet e asaj ditë nga Shqipëria për mediat gjermane.

Ndërkohë fotot e mësipërme janë realizuar nga danezi Joachim Ladefoged në vitin 1997 në Shqipëri./Mapo

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme