Zafir Berisha:Kjo qeveri nuk e ka idenë për shumëçka e as për murin

Deputeti i Nismës, Zafir Berisha, duke folur në emisionin “Interaktiv” të KTV-së, ka thënë se Qeveria e Kosovës nuk e ka idenë për shumëçka në Kosovë, jo vetëm për murin e krijuar në afërsi të urës së Ibrit në Mitrovicë.

 

Qeveria e Kosovës ka pohuar se nëpërmjet medieve është njoftuar për ngritjen e murit ndarës në Mitrovicë. Deputeti i Nismës ka thënë se krijimi i murit është veprim i politikës së Beogradit, të cilën po e pranon qeveria e Kosovës.

“Kjo është vazhdimësi e veprimeve të Beogradit në institucionet e Kosovës, me sjellje dhe veprime konkrete tërheqin vëmendjen e Kosovës. Vazhdimisht ka pasur këso veprime nga politika serbe. Pas disa kamionëve me zhavorr u ndërtua një ‘park’. Është një realitet që është kurdisur shumë më herët. Zyrtarët e Kosovës po e pranojnë realitetin që po e krijon politika e Serbisë. Kjo gjendje nuk i bën mirë vendit”, ka thënë Berisha në Interaktiv, transmeton Koha.net.

“Sjellja dhe paraqitja e qeveritarëve, në këtë rast të Edita Tahirit, tregon një papërgjegjësi. Ku janë institucionet vartëse të qeverisë në atë pjesë?. Këta po e demantojnë veten”, ka shtuar ai.

“Ai mur i përngjan mureve ndarëse që janë bërë me shekuj nëpër vende të ndryshme. Ky është provokim për rendin kushtetues dhe për vendin. Nuk besoj se do të nxis tensione”.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme