Zbulohet eksploziv në bodrumin e një shkolle në Shtërpcë

Policia nisi aksionin e konfiskimit të mjeteve shpërthyese në Shtërpcë, pasi mori informatë për vendndodhjen e tyre

Policia e Kosovës ka gjetur armë dhe eksploziv në një bodrum pjesë e shkollës “Jovan Cvejiq” në Shtërpcë.

Lajmin për gjetjen e eksplozivit dhe armëve e bëri të ditur policia në Ferizaj me anë të një komunikate.

Sipas komunikatës, policia zbuloi mjetet shpërthyese, pasi mori informata nga terreni për to, ndërsa aksioni u zhvillua në bashkëpunim me Doganën dhe AKI-në.

Komunikata bëri të ditur se gjeti dhe konfiskoi “43-copë kallëp të trotilit, 23-copë detonatorë mekanikë, 7-copë mina cilindrike dhe një minë në formë katrore, dinamit improvizues, një fitil ngadalë-ndezës, 3-copë siguresa të minave antitank, një paketim parfinë kristalore, një minë shkollore të mortajës së dorës EM-57 dhe pajisje ushtarake që dyshohet të jenë gypa indikatorësh për detektim të helmeve kimike”.

Policia njofton se u intervistua drejtori i shkollës “Jovan Cvejiq” në lidhje me këto armë dhe mjete shpërthyese, por ai mohoi se ka dijeni kush i ka sjellë ato në bodrumin ku gjetën.

Në aksion u përdorën kamera të njësive doganore dhe u vunë në punë edhe qentë e Njësisë K-9.

Armët e konfiskuara u tërhoqën nga Njësia e Deminimit të Policisë së Kosovës, ndërsa edhe dogana zbuloi dhe konfiskoi në atë bodrum sasi të konsiderueshme të alkoolit, cigareve dhe naftës që dyshohen të jenë të kontrabanduara.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme