Zbulohet pasaporta sekrete e Kim Jong-un

Pasaportat braziliane, të cilat u përdorën nga udhëheqësi i Koresë së Veriut, Kim Jong-un dhe babai i tij, në një përpjekje për të marrë lejet e udhëtimit nga ambasadat e huaja, janë zbuluar për herë të parë.

E skanuar bardh e zi pasaporta e tij e lëshuar nga ambasada e Brazilit në Pragë në shkurt të 1996, shfaqën fotografi të vërteta të udhëheqësit të Koresë së atëhershme Kim Jong-il dhe djalit të tij dhe pasardhësit të Kim Jong-un, e konfirmuan burimet nga “Reuters”.

Në kohën kur Kim sutdionte në Zvicër, ai përdorte një indentitet të rremë si djali i shoferit të ambasadës së Koresë Veriore, ku në pasaportën braziiliane quhet Josef Pëag. Pasaporta thotë se ai ka lindur më 1 shkurt 1983.

Besohet gjerësisht se udhëheqësi suprem i vendit në vend ishte lindur më 8 janar, në vitin 1984 ose 1983, raporton “RT”, transmeton Periskopi.

Pasaporta që thuhet se i përkiste Kim Jong-il u lëshua për Ijong Tchoi. Ai rendit vendin e lindjes si Sao Paulo, dhe datën e tij të lindjes më 4 prill 1940, ndonëse lindi më 16 shkurt 1941.

Ministria e Jashtme e Brazilit ka nisur një hetim mbi origjinën e dokumenteve, të cilat i janë atribuar ambasadës së saj çeke. Të dy pasaportat nënshkruhen nga një zyrtar i ambasadës me emrin Antonio J. M. de Souza e Silva./Periskopi/

Kim Jong-un's secret Brazilian passport discovered (PHOTOS)

 

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme