16-vjeçarja Linda, pjesëtare e ISIS kapet nga forcat irakiane në Mosul (Foto)

Një nxënëse 16 vjeçare gjermane, e cila u largua nga shtëpia për t’u bashkuar me ISIS’in, është kapur në rrënojat e qytetit të Irakut, Mosul, përcjell gazetametro.net.

Linda Wenzel, nga qyteti Pulsnitz, pranë Drezdenit, u gjet me anëtarët e grupit të femrave të frikshem terroriste, disa prej të cilave mbanin vela vetëvrasëse. Ajo u largua nga Gjermania një vit më parë, duke u paraqitur si nëna e saj Chatherine dhe duke fluturuar nga Frankfurti në Turqi, para se të hynte në Siri.

Policia beson se ajo kishte rënë në dashuri me një burrë mysliman që takoi në internet, i cili e kishte bindur atë të shkonte në Siri për t’u bashkuar me të.

Ajo ishte në mesine 20 pasuesve të ISIS, pasi Mosuli ra pas një beteje 10 mujore e cila la 25 mijë xhihadistë të vdekur dhe u shaktërrua qyteti i dyt më i madh irakian.

Ajo u kap në një sistem tuneli në Mosul me gra të tjera, disa prej të cilëve mbanin vela vetëvrasje dhe kishin armë automatike. Raportet e medias thanë se ata punonin për forcën policore të ISIS në qytet.Ndër të ndaluarit ishin gratë nga Rusia, Turqia, Kanadaja dhe Çeçenia.

Të gjithë u konfiskuan gjatë operacioneve të grumbullimit ushtarak të enjten e kaluar. Autoritetet në Gjermani, të cilët e renditën atë si një të dyshuar potenciale terroriste pas zhdukjes së saj, konfirmuan se po i shqyrtojnë fotografitë e saj të kapura në Mosulin e sapo çliruar për të përcaktuar se është në të vërtetë ajo.Gazeta Die Welt, duke cituar burime të sigurisë, tha se vajza e kapur është padyshim nxënëse e humbur nga Gjermania./Sakte.net

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme