Abazi: Ferid Agani ishte kupola e krimit në shëndetësinë kosovare

Ish-këshilltari i ish-ministrit të Shëndetësisë, Ferid Agani, dhe eksperti i shëndetësisë nga Harvardi, Gani Abazi, ka folur për shëndetësinë në Kosovë.

Abazi, që nga ish-këshilltar i Aganit tani është bërë kritikuesi më i madh i tij, ka akuzuar ish-ministrin e Shëndetësisë për sabotimin e shumë projekteve investuese nga jashtë në shëndetësinë kosovare, dhe e ka fajësuar atë për shumë vdekje të pacientëve në spitale private.

“Ish-ministri Agani ka sabotuar mbi dhjetë iniciativa multimilionëshe, me të cilat unë me kolegët e mi në kuadër të Harvardit synonim reforma specifike në teknologjinë mjekësore dhe furnizimin me barëra”, ka thënë Abazi në “Komiteti”.

“Kam menduar që është për shkak të mungesës se vetëdijes se sa rëndësishme është një reformë mjekësore, por pasi prokuroria solli aktakuzat ndaj ministrit, kuptova se nuk ka qenë punë naiviteti apo mungesë e ekspertizës por mendjet kriminale, të qëllimshme”, është shprehur Abazi.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme