Analistët paralajmërojnë se 11 qershori do të sjell befasi (Video)

Fati i koalicioneve ps zgjedhore do të jetë një befasi e radhës në skenën politike për shkak  të mbetjes peng të mos ratifikimit të demarkacionit, liberalizimit vizave, shndërrimit të FSK-së në ushtri dhe asociacionit  të komunave me shumicë serbe.

 

Analisti  Bajrush Morina, mendon se këto zgjedhje nuk do të prodhojnë zgjidhje, pasi tek ne sistemi zgjedhor është i komplikuar dhe në këtë formë asnjëri nga tri grupacionet politike nuk do të mund ta fitoj shumicën absolute.

Ndërsa analisti politik, Ramush Tahiri, ka deklaruar  se ironia e fatit do të jetë se pikërisht kundërshtarët politik do t’i rrumbullaksojnë marrëveshjet, përndryshe mund të kemi izolim ndërkombëtar nëse partitë nuk arrijnë dot konsensus.

Gjithashtu hulumtuesi nga Democracy Plus, Valmir Ismaili, nuk pret zgjidhje të shpejt nga asnjëri koalicion për t’i zgjidhur çështjet që kanë ngelur pezullur siç është demarkacioni dhe  liberalizmi i vizave./Tribuna/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme