Bandat shqiptare besnike të ‘Ndrangheta’, Antimafia italiane ‘zbërthen’ aktivitetin kriminal

Një raport i Antimafias Italiane për vitin 2021 mbi ‘Krimin e Organizuar’ i referohet edhe bandave kriminale shqiptare që veprojnë në shtetin fqinj.

Referuar raportit të Antimafias, thuhet se bandat shqiptare “janë evidentuar në një pjesë të madhe të territorit italian.  Ndonjëherë veprojnë në grupe të vogla në disa raste multietnike për kryerjen e krimeve kundër pronës. Në raste të tjera u konstatua prania e organizatave kriminale të strukturuara dhe të qëndrueshme.”

Sipas raportit, mënyra e veprimit të këtyre bandave është e ngjashme me atë të “mafias tipike”. Lidhjet mes anëtarëve të bandës përqendrohen zakonisht te lidhjet familjare ku thuajse në çdo rast kemi të bëjmë me një grumbullim të bashkëatdhetarëve.

Bandat shqiptare janë më aktive në vende si Holanda, Belgjika, Gjermania, Britania e Madhe e të tjera.

“Krimi shqiptar është kryesisht aktiv në trafikun e drogës dhe armëve. Gjendet edhe në trafikun e qenieve njerëzore dhe shfrytëzimin e prostitucionit. Në disa raste vepron në marrëveshje funksionale me fraksione të tjera të grupeve të tjera kriminale. Shoqatat me konotacion transnacional përdorin lidhjet me bandat kriminale të përbëra kryesisht nga bashkatdhetarë që veprojnë kryesisht në Holandë, Belgjikë, Gjermani, Austri, Spanjë, Mbretërinë e Bashkuar, Francë, si dhe në Amerikën Qendrore dhe Jugore dhe në Shqipëri”, thuhet në raport.

Sa i përket pozicionit që anëtarët e bandave shqiptare kanë në krahasime të tjerat, raporti pohon “normalisht shqiptarët kujdesen për furnizimin e drogës. Më pas ajo u shitet organizatave që menaxhojnë e dyqanet. Një element tjetër që rezulton nga provat hetimore tregon se si, pavarësisht nga niveli i strukturimit, organizatat e brendshme shqiptare konfirmohen në trafikun e drogës si ndërmjetësit kryesorë ndërkombëtarë. Kjo për besueshmërinë dhe suksesin e tyre të padiskutueshëm në këtë sektor. Nën këtë profil ata janë në gjendje të lëvizin sasi të mëdha kokaine dhe heroine.”

Raporti vlerëson më tej edhe rolin që bandat shqiptare mbajnë në aktivitetin e grupit më të famshëm të “Ndrangheta”.

“Nga deti vijnë ngarkesa të mëdha të marijuanës, vend prodhues i të cilës është Shqipëria. Si prodhues dhe bashkëpunues të besueshëm ata janë të lidhur me “Ndrangheta”, mafian puliane. Lidhje kanë edhe grupet nga Campania dhe Sicilia apo me matrica të tjera kriminale. Bandat kriminale shqiptare janë të përfshira edhe në menaxhimin dhe transportimin përmes detit të ngarkesave të mëdha të marijuanës, vend prodhues i të cilave është Shqipëria. Prandaj, ata hyjnë në biznes edhe si prodhues edhe si bashkëbisedues të besueshëm me ‘Ndrangheta’, mafian puliane, por edhe me mafien e Campania-s dhe sicilisë ose me matrica të tjera kriminale”, pohon raporti.

Pjesë nga raporti:

-Më 21 korrik 2021, karabinierët e Bergamos arrestuan një shqiptare dhe një italiane, të dyja banuese në provincën e Brescias, pasi iu gjetën në posedim 13 kg kokainë dhe 12 kg hashash.
-Në datën 30 shtator 2021 Policia e Milanos arrestoi 2 shqiptarë për posedim droge me qëllim tregtimin e drogës. Gjatë operacioneve u sekuestruan 19 kg kokainë, 20 kg heroinë dhe 160 kg lëndë prerëse, plus 5500 euro para cash dhe materiale të ndryshme të përdorura për përpunimin dhe paketimin e barnave. Sipas vlerësimit të parë, droga nëse do të dilte në treg kishte vlerën e rreth 3 milionë euro.

Krimi shqiptar në menaxhimin e trafikut të kokainës në Luginën e Aostës, ka bërë të mundur rindërtimin e të gjithë zinxhirit të furnizimit, i menaxhuar nga shqiptarët në sheshet e Luginës së Aostës, duke përfshirë rolet përkatëse të tyre, shitës me shumicë dhe korrierë.

-Në 7 tetor 2021, në kuadër të operacionit, “The Diggers” Policia e Shtetit të Teramos ekzekutoi një urdhër për zbatimin e masës së sigurimit të burgut për veprat penale të drogës ndaj një shtetasi shqipta që kishte organizuar një rrjet kokaine, hashashi dhe marihuane në qytetin e Teramos dhe në atë të L’Aquila, duke përdorur një “modus operandi”, metodë të groposjes së sasive të mëdha të drogës në fusha dhe vendgrumbullime.
-Më 9 nëntor 2021 Policia e Shtetit dhe Policia Financiare në Arezzo arrestuan një shtetas shqiptar me prcedentë penale, të cilit iu gjetën në një furgon në provincën e Firences, 476 kilogramë kokainë bruto.
-Më 2 dhjetor 2021 Karabinierët e Desio ka zbatuar urdhrin për 5 arrestimin e 5 italianëve dhe një shqiptari, pasi u kapën pas sekuestrimit të 450 kg hashash.
-Më datë 15 dhjetor 2021, Policia e Riminit, në përfundim të operacionit “Bisha” ka ushtruar kontrolle në 5 subjekte me origjinë shqiptare, që mendohet se kanë qenë përgjegjës për shitjen e sasive të mëdha të drogës.

-Më 29 shtator 2021 karabinierët e Modenës zbatuan një masë paraprake ndaj 7 personave përgjegjës për shoqata që synonin shitjen e substancave narkotike, kokainë, hashash dhe marihuanë.

-Më 9 nëntor 2021, Policia e Gallarate (VA) ka kryer dy masa të paraburgimit në burg ndaj disa shtetasve shqiptarë të përfshirë në një organizatë kriminale për kultivimin dhe prodhimin e sasive të mëdha të drogës.
Operacioni pasoi një tjetër aktivitet më datë 21 qershor 2021, i cili përfundoi në Buscate (MI) me arrestimin flagrant të 5 shtetasve shqiptarë për prodhimin dhe shitjen e drogës, marrjen e mallrave të vjedhura dhe shkelje e ligjit për armët. Grupit i është sekuestruar një armë zjarri, më shumë se 1100 bimë kërpi, rreth 13 kg dhe rreth 35 kg gjethe të ndara.

-Më 10 nëntor 2021, Policia Financiare e Bolonjës përfundoi operacionin “Maffi” që çoi në ekzekutimin e një masë sigurimi ndaj 10 subjekteve. Grupi vepronte kryesisht në provincën e Reggio Emilias, në atë të Modenës dhe në provincat e Mantovës dhe Maceratës, ku kryesisht droga fshihej në ndarje të veçanta që bëheshin enkas në automjete.

-Më 3 dhjetor 2021, Guardia di Finanza e Napolit dhe e Salernos ekzekutuan një urdhër kundër 11 subjekteve italiane dhe shtetasve shqiptarë.

-Më 15 dhjetor 2021, karabinierët e Milanit zbatuan një urdhër kundër një organizatë të dedikuar për trafikun e drogës dhe aktive kriminale në provinca të ndryshme të Italisë. Në këtë aksion u kapën 720 kilogramë lëndë narkotike (marihuanë, hashash, kokainë).

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme