Njihuni me ‘Aligatorin’/ Ukrainasit po luftojnë me këtë armë monstruoze

Nga Jeanne Plaumann, BILD

Kjo pushkë e Forcave të Armatosura të Ukrainës është një përbindësh i vërtetë.

 Emri: Snipex Alligator. Pesha: 35 kilogramë!

Me një gjatësi totale prej dy metrash, kjo pushkë e prodhimit ukrainas nuk është për njerëzit me nerva të dobëta.

-Me një kalibër prej 14.5 milimetra ajo mund të depërtojë një armaturë me trashësi prej një centimetër nga një distancë prej rreth 1.5 kilomtra. Kjo është e mjaftueshme për të depërtuar në armaturën e trashë të blindave rusë BTR-80.

-Predha fillimisht fluturon me një shpejtësi prej 980 metra në sekondë.

-Distanca standarde është rreth 2 mijë metra. Sipas prodhuesit, diapazoni maksimal i Aligatorit në versione të modifikuara më tej shkon deri në gjashtë kilometra. Goditjet e sigurta janë të mundshme deri në 2 kilometra.

Me fuqinë e saj të lartë depërtuese, pushka Aligator është projektuar për të luftuar automjetet, sistemet e mbrojtjes ajrore, bunkerët dhe në rrethana të caktuara edhe mjetet fluturuese.

Për të zbutur efektin zmbrapsës të kësaj mega-pushke ukrainase është instaluar një gojëz me katër-pesë dhomëza.

Në korrik të vitit 2020, prodhuesi ukrainas e prezantoi këtë armë për herë të parë. Në dhjetor të të njëjtit vit, Forcat e Armatosura Ukrainase e miratuan këtë armë.

Aktualisht përdoret në luftën kundër ushtrisë pushtuese të Rusisë. Nuk dihet se sa nga armët janë në përdorim efektiv në fushën e betejës.

ImageImageImage

© SYRI.net

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme