Beogradi do ultimatum të BE-së edhe për Prishtinën

Marko Gjuriq ka kërkuar që Bashkimi Evropian të vërë ultimatum edhe për Prishtinën për formimin e Asociacionit të Komunave serbe, transmeton Koha.net.

Drejtori i të ashtuquajturës Zyrë për Kosovën Marko Gjuriq ka hedhur poshtë vlerësimet e BE-së se në dialogun e Beogradit e të Prishtinës “nuk bëhet fjalë për ultimatum por për zbatim marrëveshjesh”.

Gjuriq ka thënë se është “mahnitur” me deklaratën e Maja Kocijançiqit dhe e pyeti ku ishte komenti i saj kur “Serbia u quajt grusht mjerimi”.

“Nëse ajo që BE ia bën Serbisë nuk është ultimatum, atëherë çfarë është ajo kur keni një detyrim të imponuar që duhet ta zbatoni , e për të keni afat për ta zbatuar dhe sanksione nëse nuk zbatoni?”, ka pyetur Gjuriq, njofton b92 .

Gjuriq po ashtu e ka” pyetur” Kocijançiqin nëse deklarata e saj do të thotë se Prishtina ka afat që deri të dielën të formojë Asociacionin e Komunave serbe, se nëse nuk e formon do të ketë trajtim dhe raport krejtësisht tjetër nga Bashkimi Evropian?
Ai ka theksuar se nuk është e vërtetë të jetë harmonizuar në tërësi marrëveshja për telekomunikacionin dhe plani veprues për zbatimin e tij, sepse, siç ka thënë ai, po të ishte e harmonizuar çdo gjë, nuk do të kishte më nevojë për bisedime.

Zëdhënësja e Komisionit Evropian Maja Kocijançiq ka deklaruar dje se në dialogun Beograd – Prishtinë nuk bëhet fjalë për ultimatume, por për zbatim marrëveshjesh.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme