Brukseli po imponon zgjidhje të reja në bisedimet me Kosovën

E shtune, 22 Tetor 2016  –  Sakte.net

“Duket se rregullat e lojës rreth kapitullit 35 të Serbisë janë krejtësisht të panjohura, pasi Komisioni Evropian vë para nesh kushte të reja, pa asnjë konsultim”, ka thënë kryetari i Komisionit Parlamentar për Kosovën Milovan Dreçun.

Ai ka theksuar se aktualisht pengesa më e madhe është se edhe pse kanë filluar negociatatnë mes Kosovës dhe Serbisë, në Bruksel vazhdimisht janë imponuar zgjidhje të reja.

“Prishtina natyrisht nuk dëshiron të përparojë në procesin e normalizimit. Edhe ky proces shfuqizohet.

Nga ana tjetër, janë të shqetësuar se ne tashmë kemi parë se Bashkimi Evropianështë duke u larguar nga një qëndrim i paanshëm dhe ka filluar të klasifikohet në anën tjetër, nga kapitulli i 35-të, ku filluan të përdoren kriteret të njohura si instrumente për të ushtruar presion ndaj Beogradit, dhe për të bërë lëshime në lidhje me Prishtinën”, ka thënë Dreçun.

Sipas tij edhe pse kanë filluar negociatat, Brukseli vazhdimisht imponon zgjidhje të reja. /albeu.com/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme