Çka duhet të dini kur ju bie gripi

Moti i ftohtë dhe dimri që ka filluar tashmë edhe me borë bën të favorshme situatën për të marr gripin.

Më poshtë rendisim disa nga gjërat që duhet mbajtur mend kur jeni me grip:

  • Nuk është e preferueshme që të trajtoheni duke qëndruar në shtëpi të shtrirë në krevat;
  • Barnat pa recetë mjeku nuk ju ndihmojnë;
  • Terapia e gabuar mund të ju shkaktojë komplikacione si pneumoni ose edhe vdekje;
  • Nëse keni grip duhet të shkoni te mjeku gjithsesi;
  • Vetëm profesionistët mund të ju shkruajnë barnat e duhura dhe të ju ndihmojnë;
  • Gripi nuk mund të trajtohet me antibiotikë që nuk eliminojnë virusin dhe
  • Simptomat kryesore janë dhimbja e kockave, ethet, kokëdhembja dhe temperature.

Ndërsa për ta parandaluar gripi duhet pasur kujdes na njerëzit që vetëm janë të griposur, marrja e vaksinës sezonale është mënyrë shumë e mirë, por jo çdo vit.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme