Çmimin Nobel për Letërsi 2022 e merr shkrimtarja franceze Annie Ernaux

Në pritje të Nobelit, hipoteza nga më të ndryshmet kishin qarkulluar si gjithmonë. Ndër emrat që përsëriten nga viti në vit janë autori japonez Haruki Murakami; shkrimtari anglo-indian Salman Rushdie, autor i vargjeve satanike më të shitura, viktimë e një goditjeje me thikë gushtin e kaluar; mbreti i tmerrit Stephen King; mjeshtri amerikan i letërsisë Don DeLillo; autori francez Michel Houellebecq.

Dhenë mënyrë jo të rregullt shkrimatrë të tjerë të njohur si Milan Kundera, Annie Ernaux, Peter Nadas, Chimamanda Ngozi Adichie, Edna O’Brien, Elena Ferrante.

Ndër emrat e nxehtë të vitit 2022 ishin ata të hungarezit László Krasznahorkai, norvegjezezit Jon Fosse dhe ruses Lyudmila Ulitskaya.

 

Çmimet Nobel të viteve të kaluara

Pavarësisht nga cilët ishin ata më të favorizuarit dhe emrat në listë, Nobel-in mund ta marrë edhe një i jashtëm.

Ky është rasti i dy nobelistëve të fundit. Në vitin 2021 shkrimtari i natyralizuar britanik nga Tanzania, Abdulrazak Gurnah, profesor emeritus i letërsisë angleze dhe postkoloniale në Universitetin e Kentit, autor i dhjetë romaneve.

Në vitin 2020, poetja e diplomuar dhe tashmë fituese e çmimit Pulitzer, Louise Glück, amerikane, e shpërblyer “për zërin e saj të pagabueshëm poetik që me bukurinë e rreptë e bën universale ekzistencën e individit”.

Çmimi Nobel për Letërsinë jepet nga Akademia Suedeze. Fituesi i parë në vitin 1901 ishte poeti francez Sully Prudhomme. Franca është gjithashtu vendi me më shumë çmime: 15 të tilla duke kaluar Shtetet e Bashkuara me 12 dhe Mbretërinë së Bashkuar me 11 .

Çmimi jepet çdo vit, me përjashtime siç ndodhi në edicionin e vitit 2018, kur, për shkak të një skandali që përfshiu Akademinë, zgjedhja u shty me një vit.

Në vitin 2019 kështu u panë dy fituesve, një për vitin 2018, shkrimtarja polake Olga Tokarczuk, dhe një për vitin 2019, autori austriak Peter Handke.

Pas shpalljes së fituesit, që tradicionalisht bëhet të enjten e parë të tetorit, çmimi ndahet në dhjetor gjatë një ceremonie publike./Albanianpost.com

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme