Daka konfirmon: Certifikimi mund të bëhet nesër

Kryetarja e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ), Valdete Daka, ka theksuar se arsyeja kryesore se pse po vonohet certifikimi i zgjedhjeve të 11 qershorit, është sistemi i komplikuar zgjedhor.

Daka ka thënë në Info Magazine të Klan Kosovës se nëse nuk ka ankesa më nga kandidatët për deputetë të partive dhe koalicioneve, atëherë rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve do të shpallen nesër.

Por, Daka, ka thënë se stërzgjatja e madhe ka ndodhur edhe për shkak të sistemit të komplikuar, por më shumë për shkak të ankesave të kandidatëve për deputetë.

“Ne kemi një sistem të komplikuar zgjedhor, kemi një zonë zgjedhore, lista të hapura, vota me kusht, vota nga diaspora dhe të gjitha këto e vonojnë procesin, prandaj ky sistem zgjatet dhe stërzgjatet”, ka thënë Daka.

“Megjithatë, ne nuk e kemi pritur të shkojë kaq gjatë. I shpallëm rezultate preliminare në afat rekord, por për shkak të ankesave dhe lojës ping-pong PZAP dhe Gjykata Supreme u zgjatë procesi shumë. PZAP na ka obliguar që të rinumërojmë një numër të madh të kutive, po ashtu”, shpjegon ajo.

“Por, nëse nuk ka ankesa atëherë nesër mund t’i shpallim rezultatet përfundimtare. Nëse ka ankesa mund të shkojë deri ka fundi i javës tjetër për t’u certifikuar rezultate, nëse vendos të ankohet Vebi Imeri kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për deputet atëherë përsëri ankesa e tij duhet të shiqohet dhe vonohet procesi”, ka thënë tutje ajo.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme