Disa këshilla se si të veproni në rastet e vërshimeve

Disa keshilla praktike në rastet e vërshimeve:
1. Shkyçeni rrymen. Rryma dhe uji jane kombinim i rrezikshem. Sidomos nese keni instalacion te vjeter elektrik. Mbaj qirinj afer vetes.
2. Mbaj nje shkop afer vetes. Nese kaploheni nga vershimet, permes shkopit do orientoheni sa eshte i thelle uji, a ka gropa dhe a eshte sigurte per ecje.
3. Veturen nuk e keni shok ne keto raste. Mos u mbeshtetni dhe mos hypni mbi te sepse eshte me jostabile, vecanerisht nese eshte automatik i lehte.
4. Mos i harroni kafshet. Lirojini nga zinxhiri sepse ata dine te notojne por nuk munden duke qene lidhur.
5. Nese keni cizme te gomes, mbathini. Nese jo, mbathni kepuce te lehta. Nuk ju duhen mbathje te renda qe mbushen me uje dhe ju terheqin drejt thellesise.
6. Nese rastesisht gelltisnu uje te kontaminuar nga vershimet, menjehere shperlajeni gojen me uje ne shishe dhe drejtojuni mjekut tuaj. Vershimet=infeksione.
7. Gjeni objekte qe do ju ndihmojne te qendroni mbi uje. Nese keni dysheke te gomes ose ndihmesa tjera noti, tani e kane kohen te futen ne perdorim.
8. Nese e shihni se nuk mundeni qe te ndihmoni persona tjere ne nevoje, lajmerojuni ne 195/192/193. Mos u bej trim. Siguaria jote ne vend te pare.
9. Karrikoje telefonin me bateri. Nuk mund ta dini sa kohe do jeni pa rryme.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme