Fara përçarse e shqiptarve në kye të BFI-së!

Autor: Azbi Nuredini

Ky mikrob rezistues më shum se 20 vite ndaj gjitha qeverive është produkt i UDB-së që u instalua në krye të BFI-së dhe po shërben si pengesa permanente e bashkëpunimit dhe bashkimit të partive politike Shqiptare në Maqedoni pa e vërejtur askush!

Ja vetëm disa fakte sipas ngjarjeve
nga 1992- 2016.

Është mision i tij mbi 20 vjeçar i tejdukshëm por deri tash i pa pengueshëm shum kompromitues dhe përçarës i politikës shqiptare.
Fillimisht pas daljes në skenën politike të PPD-së ai u fut menjëher në shtratin e saj dhe qëndroi aty deri në vitin 2002 dhe nuk linte gur as dru pa lëvizur kundër PDSH-së dhe shum përçarje tjera brenda PPD-së!
Gjat fazës së organizimit dhe zhvillimit të konflitit të 2001-shit ishte njëri ndër njerëzit më të zëshëm ne koluare kundër UÇK-së bashkë me familjarët e tij.
Pas 2002 kur PPD humbi nga skena politike për çudi kreu i BFI-së pa humbur koh gjen rrugën e vëllezërimit me PDSH-në dhe kjo rrugë e tij vazhdon përmes zgjedhjeve parlamentare të përgjakura ku njeriu kryesor në njësitin ALFA ishte djali i tij,fal këti lojaliteti në vitin 2009-të në zgjedhjet lokale për kandidat në Saraj PDSH nxjer vëllaun etij F.R pas pësimit të debaklit që i dha populli prishet kumbarija me PDSH,pa u vonuar kreu i BFI-së gjen rrugën e kumbarisë me BDI-në dhe arin që F.R ta emëroj kryeshef të arsimit në Saraj dhe ky vazhdon ta kryej këtë post deri më sot,poashtu nipi i tij shef kabineti i ish ministrit të drrjtësis të BDI-së edhe shum e shum privilegje tjera mer nga partija që thot se është “krahu i luftës”kundër të cilës ky virus shkumonte 2001-shin,si ariti kaç nalt ky njeri në BDI as vet ata se dinë?!

Pas paraqitjes së lëvizjeve të reja politike kreu i BFI-së mer detyr që të gjendet në mesin e tyre dhe gjen rrugën e futjes brenda tyre,së pari ja çojn Zijadin Selën te shpija në Sfillare të epërme për të mar BLAGOSLOVIN E TIJ e më von futet edhe në Iftarin e BESËS,dhe këtu e çoi misionin në vend bashkimi i lëvizjeve të reja mori fund këta filluan ta akuzojnë njëri tjetrin ndërsa ai e di shum mirë si edhe për kë e bëri këtë pun,por një është e sigurtë se gjith ky manovër i tij është që në asnjë mënyr partitë shqiptare mos të bashkohen qoftë pozit-opozit apo opozit-opozit ky kujdestar i “vyeshëm” i dreqit veç po e trash qafën duke u a thyer kokën shqiptarve!
Ky është një fakt që për ata që nuk jan të kujdesëshëm ndaj kreut të BFI-së bien lehtësisht viktim e këti virusi .

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme