FSK merr pjesë në një stërvitje ndërkombëtare në Gjermani

Njësia e FSK-së u kthye nga stërvitja ndërkombëtare ,,Combined Resolve VIII’’  e cila është mbajtur në Gjermani.

Pjesëmarrja është realizuar me ftesë nga Ambasada Amerikane në Kosovë dhe në saje të bashkëpunimit bilateral me SHBA-të.

Ushtrimin Fushor i NATO-s  “Combined Resolve VIII” (Zgjidhja e Kombinuar -VIII) është mbajtur në bazën e Ushtrisë së SHBA-ve për Evropë në Hohenfels të Gjermanisë, nga data 24 maj – 16 qershor 2017.

Bartës kryesor të ushtrimit kanë qenë forcat ushtarake Amerikane me anëtarët tjerë të NATO-s dhe partnerët me pjesëtarë nga shtetet e ndryshme si nga: Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Rumania, Hungaria, Ukraina, Italia, Norvegjia, Finlanda etj. Në ushtrim janë kryer manovra ushtarake me forca të kombinuara në nivel brigade si operacione të mbrojtjes, sulmit dhe mbijetesës.

Kontingjenti i FSK-së  ka qenë i përbërë nga 12 pjesëtarë i cili  është integruar si pjesë e Batalionit Xhenier të Brigadës 588 të ushtrisë së SHBA-ve, transmeton Klan Kosova.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme