Gjashtë muaj na ndajnë nga transplantimi i parë i kokës njerëzore (Video)

Transplantimi i parë i kokës njerëzore pritet të ndodh në dhjetor të këtij viti dhe do të kryhet nga neurokirurgu italian Sergio Canavero.

Canavero ka qenë duke e planifikuar këtë për 30 vite, prandaj edhe shpreson se gjithçka do të shkojë më së miri, transmeton Telegrafi.

Ky transplantim do të kryhet në pacientin rus Valery Spiridonov, i cili vuan nga një formë e rrallë e atrofisë muskulore spinale.

Operacioni do të përfshijë ftohjen e kohës në -15 gradë Celsius dhe vendosjen e asaj koke në trupin e një personi me tru të vdekur. Nervat e palcës kurrizore nga pacienti dhe ato të trupit ku do të vendoset koka priten të lidhen me ndihmon e polietilenit glykol.

Ndërhyrja pritet të kushtojë rreth 11 milionë dollarë dhe do të zgjatë plot 36 orë. /Telegrafi/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme