Haradinaj reagon ashpër ndaj Xhavit Halitit

Deputeti i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Daut Haradinaj përmes një statusi në “Facebook” ka kritikuar Xhavit Halitin, i cili ishte kryesues i senacës së Kuvendit, pasi sipas tij, ai ka bërë shkelje flagrante të rregullores së punës.

“Seanca e sotme në Kuvendin e Kosovës ishte pothuajse krejtësisht jasht rregullorës së punës e cila u jep të drejtë deputetëve që të ju drejtohen qeveritarëve për temat e caktuara që janë brenga të qytetarëve. Në pamundësi që të ju drejtohen pyetjet, pasi që kryesuesi pothuajse në çdo pyetje drejtuar qeveritarëve i komentonte dhe konsumonte kohën për pyetje parlamentare që ishin të shumta e që për korrektësi dëshiroj që opinioni t’i di”, ka shkruar Haradinaj duke bërë të ditura pyetjet.

Postimi i plotë:

Shkelje flagrante e rregullores së punës nga kryesuesi i seancës plenare

Seanca e sotme në Kuvendin e Kosovës ishte pothuajse krejtësisht jasht rregullorës së punës e cila u jep të drejtë deputetëve që të ju drejtohen qeveritarëve për temat e caktuara që janë brenga të qytetarëve. Në pamundësi që të ju drejtohen pyetjet, pasi që kryesuesi pothuajse në çdo pyetje drejtuar qeveritarëve i komentonte dhe konsumonte kohën për pyetje parlamentare që ishin të shumta e që për korrektësi dëshiroj që opinioni t’i di:

Pyetje për ministrin e Arsimit:

Pse nuk respektohen rregullat për sistemimin studentëve rreth banimit( konvikte) ku kjo situatë po i dëmton shumë studentët që janë nga periferia e Kosovës?

Pyetja e dytë:

Për ministrin e FSK:

Pyetja kishte të bënte për shpenzimet e buxhetit të FSK dhe për buxhetin e vitit që vjen.

Ndërsa kolegët e grupit i kishin temat e ndryshme, si shtrenjtimi i rrymës, sekretaria e komisionit për kategoritë e luftës që nuk ka punu që nga maji i këtij viti.

Gjendja në shëndetësi dhe problemet me barna dhe ngrohje.

Rreth mungesës së interesimit të qeverisë për rregullimin e urës së Rakovinës etj.

E tëra kjo bëri që të bojkotojmë seancën e cila vazhdoi të diskutojë me dhjetra ligje e ku prezencë të deputetëve nuk kishte( nuk kishte kourum).

Por koalicioni qeverisës duhet ta kuptojë që kjo legjislaturë as për së afërmi nuk është në krye të detyrës.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme