Haradinaj thotë se i ka numrat – javën e ardhshme formohet Qeveria

Ramush Haradinaj, kandidat i koalicionit PAN për kryeministër të Kosovës, së shpejtit pritet të mandatohet nga presidenti Hashim Thaçi. Për formimin e Qeverisë nevojiten minimalisht 61 vota, ndërsa Haradinaj besohet t’i ketë 62, njofton Klan Kosova.

Ramush Haradinaj ka pasur një takim informal të enjten me Hashim Thaçin dhe e ka njoftuar atë se ai i ka votat e nevojshme (minimalisht 61) për formimin e Qeverisë, njofton Klan Kosova.

Burime të Klanit bëjnë të ditur se seanca konstituive e Kuvendit të Kosovës pritet të mbahet javën e ardhshme – ku më pas besohet se do të formohet edhe qeveria e re.

Të enjten, pas takimit të kandidatit të koalicionit fitues PAN dhe presidentit të vendit, në një deklarim për media Haradinaj ka pohuar se në takim nuk ka pasur akordim për datën e saktë të thirrjes së seancës konstituive të legjislaturës së re.

Përkundër Haradinajt, Thaçi nuk është deklaruar fare për takimin.

Takimi i djeshëm u zhvillua jo në ndonjë seli institucioni, por në një restorant në kryeqytet.

Pos, Haradinajt e Thaçit të pranishëm ishin edhe nënkryetari i AAK-së, Daut Haradinaj, si dhe ish-ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, tani analist e gazetar, Dardan Gashi.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme