Indiani kafshon kosovarin në Gjermani, burgoset

Një azilkërkues, shtetas i Indisë e ka goditur dhe kafshuar më 25 prill një azilkërkues kosovar, pa qenë i provokuar nga ai, duke i shkaktuar plagë në krah. Të hënën në Gjykatën  indianit “kafshues” i është shqiptuar dënimi prej tetë muajsh burg me kusht.

Kafshimi është cilësuar si veprim që fare pak i duhet që të kategorizohet si lëndim i rëndë.

Kërkesa e mbrojtjes së tij se ai ka qenë nën ndikimin e alkoolit, nuk është marrë parasysh nga trupi gjykues, shkruan lvz.de. Kjo për faktin se indiani me emrin Gurminder J. ishte i njohur për  konsumim të vazhdueshëm të alkoolit dhe për probleme të shpeshta që shkaktonte.

Ai jeton në Gjermani prej 12 vitesh dhe në vazhdimësi ka pasur probleme me ligjin, për çfarë ka marrë herë pas here edhe dënime.

Edhe punëtorja e kampit të azilit që e ka parë zhvillimin e ngjarjes pohon se indiani ishte tip problematik dhe se ishte ai që e ka provokuar konfliktin, edhe në këtë rast. Fillimisht personi në fjalë e ka goditur kosovarin me një enë metalike për vlimin e ujit.

Goditja kishte qenë shumë e fortë. Kur viktima kishte provuar të mbrohej, Gurminder J. e kishte kafshuar atë në krah. Për më tepër, pasi që i ishte shqiptuar masa e ndalesës për të hyrë në  kamp, ai e kishte fyer udhëheqësin e kampit.

Ndërsa kosovari 45 vjeçar në dëshminë e tij ka pohuar se indiani e kishte kafshuar aq rëndë sa që nuk kishte pushuar kafshimin deri sa “ishte lodhur” dhe nuk kishte mundur më! Ai ka dëshmuar po ashtu se indiani e ka kërcënuar shumë herë atë dhe familjen, ndërsa në ditën kritike ai i kishte shkuar kosovarit te dera dhe sapo ky e kishte hapur derën indiani e kishte goditur menjëherë me enën metalike duke përdorur md këtë rast forcë të madhe. /albinfo.ch

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme