Ja si duhet të veproni, nëse i keni këmbët e ftohta

Ditët e ftohta të dimrit herë pas here i “shtangin” këmbët tuaja.

Gishtat ua zë ngërçi, sepse qarkullimin e keni tashmë të keq.

Problemi është se nuk ka muskuj të mjaftueshëm të cilët mund të mbajnë këmbët të ngrohta, prandaj ndonjëherë ngrihen.

Për t’a bërë më të lehtë, në organizëm futni në ushqime që ndikojnë në përshpejtimin e qarkullimit, të tilla si vaj peshku dhe xhenxhefili. Zvogëloni sasinë e kafeinës, ndërsa rritni dozën e agrumeve. Magnezi është gjithmonë një zgjidhje e mirë, kështu që ju mund t’a merrni atë nëpërmjet ushqimeve të freskëta, të tilla si bananet ose suplementet.

Çdo natë para se të shkoni në krevat, këmbët i bëni masazh me vaj rozmarine, ndërsa çdo të dytën natë i lagni në legen. Në një legen qitni ujë të nxehtë dhe në tjetrin të ftohtë, dhe pastaj i qitni këmbët tuaja një herë në të parin e pastaj në të dytin duke vazhduar me ndërrime. Është e rëndësishme për të siguruar që procesi gjithmonë fillon dhe mbaron me ujë të nxehtë, sepse është e vetmja mënyrë për të arritur efektin e dëshiruar. Secila pjesë e “seancës” duhet të zgjasë rreth tridhjetë sekonda.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme