Kjo është ambasadorja e re turke në Maqedoni

Tulin Erkal Kara është një politikane dhe diplomate turke e lindur me 4 gusht 1969 në Belgjikë.  Ajo është e diplomuar në gjuhën frënge në Universitetin e Stambollit. Shërbeu si përkthyese në institucione të ndryshme. Ajo ka kryer disa misione diplomatike dhe politike në Turqi dhe e deleguar jashtë vendit. Ndërsa gjatë këtij viti u emërua për ambasadore në Maqedoni.

Ajo sot u takua me presidentin Gjorgje Ivanov duke nisur mandatin si diplomate turke. Ne takim u theksua se marrëdhëniet miqësore mes dy vendeve janë karakterizuar nga dialog të hapur, respekt dhe mbështetje.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme