Krijohet insekti për t’i spiunuar njerëzit

Një pilivesë gjenetikisht e modifikuar që mund t’i spiunojë njerëzit është krijuar.

I quajtur ‘DragonflEye’, krijesa gjysmë-insekt, gjysmë-makinë fuqizohet nga një panel diellor dhe mund të kontrollohet nga distanca përmes një operuesi.

Pilivesa mund të përdoret për shumë çështje, duke përfshirë misionet e vëzhgimit, thuhet sipas hulumtuesve.

Insekti mund të mbajë edhe ngarkesa, thuhet sipas Jesse Wheeler, një inxhinieri të lartë biomjekësor në Draper Labs i cili bashkëpunoi me Institutin Mjekësor Howard Hughes për të krijuar programin DragonflEye.

Se si duket ky insekt robot mund ta shihni foton më poshtë:

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme