Kush është Joseph Biden?

Joseph Biden, është nënpresident i Shteteve të Bashkuara.

Ai ka lindur më 1942 në Pensilvani. I ati ishte një biznesmen, kurse e ëma merrej me ndërtime shtëpish. Kolexhin e ka përfunduar në Universitetin Dellaue, kurse ka diplomuar për drejtësinë në Universitetin e Sirakuzës.

Ai njihet si senatori më i ri në historinë amerikane, duke qenë se në këtë post është votuar kur ishte vetëm 29 vjeç.

Ai është rizgjedhur në këtë post pesë herë – duke shërbyer gjithsejt 36 vjet – dhe është ngritur në një lider të politikës së jashtme dhe të çështjeve gjyqësore. Është i martuar me Jill Biden, profesoreshë dhe ka tre fëmijë, njëri nga të cilët, Bju Biden, është veteran ushtrie, i cili ka shërbyer në Irak.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme