Lunaçek: Asociacioni nuk do ketë kompetenca ekzekutive

Nënkryetarja e Parlamentit Europian dhe raportuesja për Kosovë, Ulrike Lunaçek ka bërë të ditur se Asociacioni i komunave me shumicë serbe në Kosovë duhet të zbatohet sipas marrëveshjes, por që ky trup nuk do të ketë kompetenca ekzekutive.

“Asociacioni është trup i bashkësisë lokale dhe duhet të merret me tema lokale, e nuk mundet të ketë juridiksion shtetëror. Kjo përcaktohet edhe në marrëveshje. Në Serbi ka aspirate që AKS do të ketë mandate ekzekutiv, që është e pamundur”, ka thënë Lunaçek, transmeton Koha.net.

Ajo më tej ka cilësuar Dialogun mes Beogradit dhe Prishtinës si dialog që ka progres, por që po ec me hapa të ngadaltë.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme