Makina pa timon në vitin 2021

Makinat e autopilotuara janë e ardhmja e këtij sektori dhe kur thuhet e ardhmja, nuk bëhet fjalë për shumë larg.

Prodhuesit më të mëdhenj të automjeteve janë vënë në garë me kohën për të dalë me një mjet të tillë dhe Ford tashmë ka dalë me një datë konkrete.

Gjiganti amerikan i prodhimit të makinave njoftoi se në vitin 2021 do të prodhojë në masë makina ‘të pavarura’ dhe ka aq besim tek realizimi i këtij objektivi me sukses sa thotë që do t’i nxjerrë edhe pa timon fare.

“Kemi hyrë në një epokë transformimi të shoqërisë dhe duhet t’i përshtatemi asaj. Siç mund ta imagjinoni, përvoja brenda një makine pa drejtues, ku nuk ke nevojë të bësh asgjë për ta bërë atë që të ecë, është e jashtëzakonshme. Në vend të kësaj mund të shfrytëzosh rrugën për në punë, shkollë, shtëpi apo pushime për të bërë diçka tjetër, si të lexosh, argëtohesh apo punosh ndërsa makina bën gjithçka për ty”, deklaroi për BBC, Mark Fields, presidenti i kompanisë Ford.

Ford është e para që del me një program kaq ambicioz, por jo e vetmja në këtë fushë, ku operon Tesla dhe kanë shfaqur ambiciet edhe shumë kompani të tjera, prodhues automjetesh e gjigantë teknologjikë, si në rastin e Google apo Apple.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme