Mogherini: Ura do të bashkojë qytetarët

Federica Mogherini gjatë vizitës që i bëri urës kryesore të lumit Ibër tha se ajo do të bashkojë qytetarët e jugut dhe veriut.

Përfaqësuese e lartë të Bashkimit Europian për Politikë të Jashtme dhe Siguri Federica Mogherini pasi arriti në Mitrovicë pak para orës 14:00, vizitoi urën kryesore të lumit Ibër që po revitalizohet nga BE-ja.

Në një fjalim pranë kësaj ure, Mogherini tha se ura do të bashkojë qytetarët nga veriu dhe jugu.

“Ura do te bashkojë qytetin dhe qytetarët e saj nga veriu dhe jugu. Ky nuk është rezultat i alienëve por i njerëzve”, tha Mogherini.

Mogherini për urën foli sot edhe në konferencën e përbashkët me gazetarë që paradite e zhvilloi me Isa  Mustafën.

“Ura nuk do të shënojë më konfrontim, por do të bëhet simbol i një marrëdhënie të re mes shqiptarëve e serbëve,” tha Mogherini në konferencë.

 

Mogherini dha mesazh edhe për dialogun Kosovë-Serbi të zhvilluar me ndërmjetësimin e BE-së.

“Dialogu është vendimtar dhe ai patjerër së duhet të vazhdojë mes dy shteteve”, theksoi Mogherini.

Ajo përveç inspektimeve të punimeve, në pjesën veriore të urës ka takuar kryetarin e Komunës së Mitrovicës Veiore Goran Rakiq dhe në fund të fjalimit ka bashkëbiseduar shkurt edhe me kryesusin e Kuvendit të Mitrovicës së Jugut Bislim Imeri dhe nënkryetarin e kësaj komune Faruk Mujka.

Mogherini zhvilloi sot edhe takime me krerët e shtetit dhe liderët e subjekteve politike.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme