Moskë: Policia e arrestoi liderin opozitar Navalny gjatë protestës

Politikani opozitar rus, Aleksei Navalny, është arrestuar sot nga policia në pjesën qendrore të Moskës, në një tubim që ai e kishte thirrur për të protestuar kundër korrupsionit.

Roman Ruibanov, drejtor i fondacionit antikorrupsion të Navalnyt, në rrjetin Twitter ka konfirmuar se lideri opozitar ishte arrestuar dhe ka postuar video ku shihet turma e mbështetësve të tij në përpjekje për pengimin e këvizjes së makinës policore me Navalnyn, derisa prania e policisë speciale ishte e madhe.

Disa protestues janë arrestuar derisa policia e pastronte rrugën për lëvizjen e automobilit policor.

Navalny u bëri thirrje mbështetësve që ta vazhdojnë tubimin kundër korrupsionit pa praninë e tij.

Dhjetëra vetë janë arrestuar në Sheshin Pushkin, ku ka pasur prani të madhe të policisë, ndërsa një helikopter fluturnote mbi masën e tubuar në këtë protestë, e cila nuk ishte e autorizuar.

Raportohet se ka pasur edhe arrestime në tubimet e tjera të këtilla në qytetet në gjithë Rusinë.

Këto tubime po bëhen pasi grupi antikorrupsion i zotit Navalny, më 2 mars e ka publikuar një raport, në të cilin akuzohet kryeministri i Rusisë, Dmitry Medvedev, se i ka përdorë organizatat humanitare dhe OJQ-të, për të mbledhur donacione nga pasanikët dhe bankat shtetërore, e pastaj këto fonde i ka shfrytëzuar për blerjen e pasurive të shtrenjta.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme