Mustafa: Është në dorën tonë t’i hapim udhë liberalizimit të vizave

E shtune, 12 Nentor 2016  –  Sakte.net  /

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka deklaruar se mesazhet e BE-së janë të qarta dhe tashmë është në dorën tonë që t’i hapim udhë liberalizimit të vizave dhe të vazhdojmë më tutje në integrimin e plotë në BE, i cili është vullnet dhe aspiratë e qytetarëve të Kosovës, agjendë nacionale e institucioneve dhe përfaqësuesve politikë, si dhe proces esencial me vlerë shtetndërtuese për Republikën e Kosovës.

Këto komente kryeministri Mustafa i ka bërë përmes një postimi në Facebook, pas takimeve të djeshme me komisionerin e BE-së, Johannes Hahn, shkruan Telegrafi.

Postimi plotë i Mustafës në facebook:

“Dje ishte një ditë e rëndesishme për rrugën integruese të Kosovës. Së bashku me komisionerin Johannes Hahn lansuam Agjendën e Reformave Evropiane, e cila parasheh zbatimin e 22 prioriteteve të cilat do të fuqizojnë zbatimin e MSA-së dhe do të avancoj procesin integrues të Kosovës në BE.

Patëm edhe një konferencë për gazetarë si dhe një takim me liderët politikë në vend.

Mesazhet e BE-së janë të qarta. Tashmë është në dorën tonë që t’i hapim udhë liberalizimit të vizave dhe të vazhdojmë më tutje në integrimin e plotë në BE, i cili është vullnet dhe aspiratë e qytetarëve të Kosovës, agjendë nacionale e institucioneve dhe përfaqësuesve politikë, si dhe proces esencial me vlerë shtetndërtuese për Republikën e Kosovës” (sic.), shkruan Mustafa. /Telegrafi/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme