Mustafa u bën thirrje ministrave serb që të kthehen në institucione

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa u ka bërë thirrje serbëve që të kthehen në institucione.

“Jemi të përkushtuar që t’i zbatojmë marrëveshjet, edhe atë të Asociacionit, por me serbët. I ftoj ministrat serb që të kthehen në Qeveri por ata ministra të respketojnë ligjin dhe Kushtetutën e Kosovës”.

“Poashtu i bëj thirrje edhe komunës veriore që të respektojë ligjin, komuna veriore duhet të veprojë në harmoni me ligjin, në të kundërtën institucionet e vendit do të kryejnë obligimet që kanë”.

Mustafa që këto komente i ka bërë në mbledhjen e sotme të Qeverisë ka thënë se ka provokime nga Serbia, por në anën tjetër, institucionet e vendit janë në lartësinë e duhur për të mbrojtur sovranitetin e vendit, raporton Klan Kosova

I pari i ekzekutivit ka thënë poashtu se dialogu me Serbinë duhet të jetë konstruktiv dhe gjithpërfshirës.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme