Ndërrron jetë aktori i njohur

Vdes aktori i njohur.

Një personazh i njohur dhe veçanërisht i dashur i ekranit të madh dhe të vogël, aktori dhe regjisori amerikan, fitues i çmimit Oscar, Alan Arkin, i lidhur me dhjetëra role dramatike dhe humoristike është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Aktori i njohur fitoi Oscar për aktorin më të mirë në vitin 2007 për interpretimin e tij në filmin Little Miss Sunshine.

Ky ishte nominimi i tij i katërt radhazi për Statuetën e Artë, pasi u paraprinë nga ato të vitit 2013 për “Operation Argo” të Ben Affleck, “Zemra është një gjahtar i vetmuar” i vitit 1969 dhe “Rusët po vijnë” të vitit 1967.

“Babai ynë ishte një forcë unike e talentuar e natyrës, si artist dhe si qenie njerëzore. Një bashkëshort, baba dhe stërgjysh i dashur, i cili u adhurua dhe do të mungojë shumë”, u shprehën tre djemtë e tij në njoftimin zyrtar për vdekjen e tij.

I lindur në vitin 1934 në Brooklyn, Nju Jork dhe i rritur në Los Anxhelos, ku familja e tij u zhvendos gjatë viteve të adoleshencës, Alan Arkin bëri debutimin e tij në film në vitin 1957, si këngëtar, në filmin “Calypso Heat Wave”.

Më pas hapat e tij e çuan në Broadëay , duke shkruar tekste dhe tekste për shfaqjen “Nga qyteti i dytë” dhe dy vjet më vonë ai mori rolin kryesor në komedinë “Enter Laughing” për të cilën u nderua me një çmim Tony.

Përpjekja e tij e parë regjisore u bë në vitin 196, me shfaqjen “Eh? “, e cila rezultoi një sukses.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme