Në Bruksel vazhdon dialogu teknik

Në Bruksel sot do të vazhdojë raundin i bisedimeve në nivel të ekspertëve në dialogun teknik mes Prishtinës dhe Beogradit.

Drejtori i të ashtuquajturës Zyre serbe për Kosovën Marko Gjuriq pret që deri në fund të javës të caktohet data për fillimin e punës së Gjykatës Themelore në Mitrovicë dhe Gjykatës së Lartë e Apelit për komunitetet me shumicë serbe në Kosovë, si dhe për të arritur marrëveshje për zbatimin e telekomunikacionit, raporton Tanjug, përcjellë Klan Kosova.

Gjuriq iu tha dje gazetarëve në Bruksel se “janë duke u zhvilluar bisedime të thella teknike”, në mënyrë që të sigurohet se deri në fund të javës Telekom Serbia në Kosovë të regjistrohet plotësisht, si në aspektin e transferimit të aseteve dhe në drejtim të krijimit të një sinjal në të gjitha zonat për të cilat kanë rënë dakors.

Ai tha se një nga temat kryesore që shkon delegacionin e Beogradit në Bruksel me përfaqësuesit e BE-së – është çështja e formimit të komunave serbe.

Sipas tij, edhe pse po angazhohen në nivelin më të lartë politik, Prishtina ende nuk do të flas për këtë temë

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme