Omëletë me perime dhe proshutë

E shpejtë, e shijshme dhe e shëndetshme! Kujdes me sasinë e gjalpit sepse përveç tij, të gjithë përbërësit e recetës janë të ushqyeshëm.

Përbërësit për dy omëleta:

▪ 4 vezë
▪ 2 speca
▪ 1 domate të madhe
▪ 1 qepë e kuqe 
▪ proshutë
▪ djathë kaçkavall
▪ kripë, piper
▪ pak qumësht
▪ gjalpë

Përgatitja:

Presim specat, qepët dhe domatet; domatet në feta, specat dhe qepët i presim në shirita të hollë.

Rrahim dy vezët veç e veç. I shtojmë pak qumësht secilës dhe kripë me piper.

Në tigan, hedhim së pari pak gjalpë e më pas vezët e rrahura.

Sapo të piqen nga njëra anë, i kthejmë dhe hedhim të gjitha perimet.

I lëmë për pak minuta të gjitha bashkë në tigan dhe e palosim vezën si në fotografi.

Shërbejmë menjëherë!

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme