Pesë këshilla kundër depresionit që ngrenë humorin

A mund të kujdesemi për shëndetin tonë mendor? Pa dyshim që ka gjëra që janë jashtë kontrollit tonë, por askush nuk po argumenton se ne mund të shmangim një profesionist të shëndetit mendor kur çështjet me të cilat përballemi janë më serioze dhe mund të kenë nevojë për mbështetje me ilaçe, si dhe terapi këshillimi.

Ashtu si me shëndetin fizik, kërkimi i ndihmës profesionale është shpesh jetike. Por kur bëhet fjalë për kujdesin për veten në kuptimin më të përgjithshëm, mund të bëjmë shumë për të mbështetur ekuilibrin tonë emocional dhe mendor – dhe ato nuk kushtojnë një pasuri. Këtu janë pesë mënyra të thjeshta dhe të lira për të përmirësuar disponimin tonë.

Shtrirja magjike

Merrni disa minuta për të shtrirë të gjithë trupin tuaj dhe kombinoni atë me një mendim ngritës.

“Zgjatni krahët dhe mendoni për diçka për të cilën jeni mirënjohës”, këshillon psikologia dhe autorja Dr. Audrey Tang.

“Zgjatni këmbët dhe mendoni për një person për të cilin jeni mirënjohës, më pas tundni krahët dhe këmbët dhe mendoni për një gjë që po prisni me padurim sot. Bëjeni për një javë dhe kaloni kohë vetëm me njerëzit që ju vijnë në mendje” shton psikologia.

Lëvizja që kursen

Në çdo rast, dilni nga shtëpia dhe bëni një shëtitje në një mjedis të bukur. Është më mirë të shikosh pamjen e një parku sesa të shikosh murin e pallatit matanë rrugës.

Lëvizja kryesore, megjithatë, është ushtrimi. Nëse është i butë do të na relaksojë, nëse është intensiv do të na aktivizojë, ndërsa nëse është grupor do të na forcojë njëkohësisht shoqërueshmërinë dhe do të argëtohet më shumë.

 Organizoni takime me miqtë edhe nëse nuk dilni nga shtëpia. Ftoni miqtë për kafe ose ushqim në shtëpinë tuaj dhe do të keni diçka për të pritur.

Pak më kreative

Bëhesh më kreativ në jetën tënde pa këtë kuptim që duhet të bëhesh artist dhe të filloje të pikturosh apo të shkruash poezi. Jini më kreativ me rrobat dhe flokët tuaj.

Provoni të bëni gjëra që ju pëlqejnë ose t’i shtoni prekje kreative asaj që bëni tashmë për t’u ndjerë më bukur.

Flini mjaftueshëm gjumë

Gjumi i pamjaftueshëm është arsyeja kryesore që na privon nga energjia gjatë ditës, rrit oreksin dhe prish humorin.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme