Presidenti i Kolumbisë fiton Çmimin Nobel për Paqe

Sakte.net / E premte, 07 Tetor 2016  –  11:30

Çmimi Nobel për Paqe për vitin 2016, iu nda Presidentit të Kolumbisë, Juan Manuel Santos, për të bëmat e tij për përfundimin e luftës në Kolumbi dhe lirimin e vendit nga grupet guerile

 

Emrat e të nominuarve për Nobel ishin mbajtur sekret për 50 vjet. Megjithatë, kjo nuk i ndaloi njerëzit t’i bëjnë nominimet e tyre politike, njofton CNN, transmeton Gazeta Express.

Disa nga të nominuarit për këtë vit thuhet se ishin kancelarja Angela Merkel, Papa Francis dhe grupi “Helmetat e Bardha”, të cilët bënë shumë për shpëtimin e civilëve në Siri gjatë kohës së luftës.

Këtë vit ka pasur 376 kandidatë për këtë çmim

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme