Putin kërcënon me raketën e pakapshme: Amerika do të na dëgjojë tani

Në fjalimin madhor drejtuar kombit, përpara zgjedhjeve presidenciale të cilat pritet gjerësisht t’i fitojë, Vladimir Putin deklaroi se Rusia ka zhvilluar një raketë të re “cruise”, që sipas tij është praktikisht e pathyeshme.

“Është një raketë që mund të mbërrijë kudo nëpër botë”, u shpreh shefi i Kremlinit, e komentet e tij se raketa e re nuk mund ta ndalet nga mburojat raketore në Europë e Azi i ilustroi edhe me videoprezantime.

Dy armë me aftësi bërthamore evidentoi Putini në fjalimin e transmetuar drejtpërdrejt në televizion: raketën “cruise” dhe një pajisje nënujore pa ekuipazh që mund të lëshohet nga një nëndetëse.

Raketa, sipas tij mund të fluturojë ulët në një trajektore të paparashikueshme, të anashkalojë linjat e interceptimit, e të jetë e pathyeshme nga sistemet ekzistuese të mbrojtes antiajrore.

“Shtetet e Bashkuara nuk e morën seriozisht forcën bërthamore të Rusisë, e dështuan të negocionin siç duhej kontrollin e armëve. Përpjekjet e Amerikës për ta frenuar Rusinë kanë dështuar. Askush nuk na dëgjoi. Le të na dëgjojnë tani”, tha Putin.

Presidenti rus pati pretenduar fundin e vitit që shkoi se Moska kishte testuar me sukses një raketë “cruise” të lëshuar nga një motor me fuqi bërthamor, e është pikërisht një motor i tillë – sipas “Washington Post”, – ai që i jep një rreze të pakufijshme, duke e dalluar nga të ngjashmet e saj.

“Ky është fillimi i një lufte të re të ftohtë”, tha për gazetën prestigjioze Alexander Golts, analist i pavarur i ushtrisë ruse në Moskë. Një sipërmarrje e tillë, sipas tij, është një përpjekje për të frikësuar Perëndimin. Fjalimi gati dyorësh nisi me një seri premtimesh mbi përmirësimin e standardeve të jetesës në vend, e në fund u mbyll – siç thotë “Washington Post”, – me paralajmërime të zymta për Amerikën

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme