Qosja dhe Demaçi favorit për Nobel

Sakte.net /e enjte, 08 Shtator 2016  / 09:09 

Në programin e mëngjesit në Klan Kosova, Drejtuesi i unionit të shkrimtarëve të Kosovës, Reshat Sahitaj, tha se të fitohet apo të qenit pjesë e garave për çmime botërore, siç është ai i Nobelit, është çështje e përmirësimit të imazhit të Kosovës në çdo aspekt.

Shkrimtari Sahitaj, tha se me anë të kulturës, e gjithë bota ka filluar të shkruaj për shqiptarët e Kosovës, pasi që kultura është ambasadori më i fortë i një shteti.

Duke iu referuar Rexhep Qosjes, i cili është kandidat për këtë vit për çmimin Nobel në fushën e letërsisë si dhe Adem Demaçit i cili është kandidat për çmimin Nobel për Paqe, Reshat Sahitaj tha se është arritje shumë e madhe për një vend, sepse është çmimi më prestigjioz në botë.

“Gazetat botërore kanë filluar të shkruajnë për shqiptarët për shkak të punës së tyre me veprat e tyre. Është Shën Tereza, Rita Ora, Majlinda Kelmendi e cila fitoi medaljen e artë në Rio duke mos harruar Dua Lipa e shumë e shumë personazhe të tjera që kanë kontribuar në pozitivistet të vendit. Kultura është ambasadori më i mirë i një shteti në Ballkan e në botë”.

“Kosova ka pasur disa ngjarje kryesore të tilla duke qenë pjesëmarrje e që i kanë përmirësuar imazhin e saj në çdo mënyrë”.

“Ky është një sukses i madh arritje shumë e madhe sepse çmimi nobel është çmimi më prestigjioz në botë”.

“Për dallim shtetet tjera paguajnë për të sponsorizuar garuesin, ndërkaq ne nuk kemi mbështetje të tillë”.

“Kjo është hera e parë e popullit shqiptar si në Kosovë edhe në Shqipëri, që drejtues të huaj të unionit të shkrimtarëve, kanë mbështetë në mënyrë humanitare garuesit tanë”.

“Data për mbajtjen e ceremonisë për ndarjen e çmimit për letërsi ende nuk dihet e saktë. Nuk e dimë por mendohet për shkak të kushteve në Suedi. Askush nuk e di sepse është një proces i tyre”.

“Në mesin e kandidatëve, më 7 tetor ora 11:30 minuta do të fitojë Adem Demaçi. Sepse kur shikohet historia e tyre shumica e personave të tillë kanë të fituar çmimin Saro, çmimi më prestigjioz në Evropë, e është një parakusht që dikush mund të zgjidhet fitues për Paqe.’’

“Shumica prej vendeve të huaja, kanë shumë optimizëm që Adem Demaci do të fitojë çmimin për Paqe”.

‘’Zonja Merkel dhe Trump, kanë dhënë shumë materiale, për të arritur një çmim të tillë për ngjarjen e Nobelit, por Adem Demaqi është më i preferuari.’’

‘’Edhe tek fusha e letërsisë ka gjasa që Qosja të jetë fitues”. /KlanKosova/

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme