Rama: Me Lulëzimin – pa Lulëzimin, Kuvendi i ri do ‘çlirojë’ Vettingun

Nëse PD-ja hyn në zgjedhje jashtë afateve që parashikon Kodi Zgjedhor, kryeministri Edi Rama hodhi sot idenë që Vettingu, të miratohej në seancën e parë të Parlamentit të ri të dalë nga zgjedhjet e 18 qershorit. Kjo deklaratë u përkthye nga lideri demokrat Lulzim Basha si një dëshmi se kreu i qeverisë nuk e do reformën në drejtësi, dhe se vettingun po e shfrytëzon vetëm për të bërë pazare politike dhe për shantazh ndaj opozitës.

Kryeministri ka shkruar në mbrëmje në Facebook, ku sqaron deklaratën e bërë gjatë seancës së sotme plenare.