Rritet numri i të helmuarve në mitingun e PD, raste të reja në Elbasan e Durrës

Ministria e Shëndetësisë ka reaguar për herë të dytë në lidhje me qytetarët që u prekën nga substanca e dyshimtë në hapjen e fushatës së PD ditën e djeshme.

Në njoftimin e saj bëhet me dije se janë 140 qytetarë që kanë shfaqur kruarje, irritim dhe skuqje të fytyrës e syve. Pacientët u larguan pasi morën mjekimin, ndërsa 14 të tjerë qëndrojnë të shtruar.

 

Njoftimi i Ministrisë së Shëndetësisë:

 

Ministria e Shëndetësisë ka ndjekur nga afër dhe me shqetësim gjatë gjithë ditës së sotme gjendjen e pacientëve të paraqitur në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza”, pas incidentit të ndodhur në aktivitetin e Partisë Demokratike. Nga shërbimi i urgjencës së okulistikës, raportohet se që prej mëngjesit numri i pacientëve ka ardhur duke u rritur. Janë 140 raste të paraqitura për të marrë ndihmën e parë, ku midis tyre 14 pacientë janë shtruar. Aktualisht në shërbimin e okulistikës në QSUT, po marrin shërbim 7 pacientë.

Gjendja e tyre është e stabilizuar por mosnjohja e agjentit shkaktar ka imponuar monitorimin nga afër të tyre për ndonjë komplikacion të mundshëm. Edhe pacientët që janë paraqitur më vonë shprehin të njëjtat shenja klinike, të një intoksikacioni (helmimi), si: skuqje të syve, dhimbje të syve, marramendje, të vjella, turbullim shikimi, skuqje në zonat e fytyrës dhe qafës, marrje fryme. Pas komunikimeve me spitalet rajonale dhe qendrat shëndetësore në vend raportohet se në Elbasan janë paraqitur 4 raste me suspekt konjuktivit si dhe në spitalin rajonal të Durrësit, 5 raste me të njëjtën diagnozë. Ministria e Shëndetësisë vijon komunikimet me organet shtetërore kompetente ligjzbatuese për zbardhjen e ngjarjes.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme