‘Rruga’ e hajnave të dyshuar deri në sallonin e Lumezit

Në kërkesën për caktimin e paraburgimit të siguruar nga KALLXO.com përshkruhet mënyra se si hynë në shtëpinë e Lumezit të dyshuarit për vjedhjen e telefonit të tij.

KALLXO.com siguroi kërkesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë për caktimin e paraburgimit ndaj katër të dyshuarve për vjedhjen e telefonit të kryeprokurorit të shtetit, ndërsa në këtë kërkesë tregohet mënyra se si këta të dyshuar depërtuan në sallonin e Aleksandër Lumezit.

M.M, N.G, M.G dhe L.K sipas kërkesës për caktimin e paraburgimit, po dyshohen për vjedhje të rëndë të kryer së bashku.

Sipas prokurores së rastit, Javorka Prlinçeviq, të dyshuarit më 22 nëntor të këtij viti, rreth orës 13 e 25 kanë hyrë në shtëpinë e kryeprokurorit Lumezi duke depërtuar nga pjesa e pasme e shtëpisë, meqë në atë pjesë nuk kishte pasur kamera dhe oborri i shtëpisë fqinje nuk ishte i rrethuar.

Në kërkesën për caktimin e paraburgimit, thuhet se policët që ruanin shtëpinë e Lumezit nuk kishin pamje në pjesën nga prokuroria pretendon se hynë të dyshuarit.

Më tutje në kërkesë përshkruhet “rruga’ e të dyshuarve deri në sallonin e shtëpisë së kryeprokurorit.

“Të dyshuarit në shtëpi kanë hyrë duke hapur me dhunë derën e ballkonit me kaçavidë,  kanë hyrë brenda nga pjesa e pasme, pastaj kanë hyrë në pushimore, e cila ishte e mbyllur me çelës nga brenda dhe pastaj janë drejtuar në sallonin e shtëpisë  së Lumezit.

Sipas prokurores, pikërisht në sallonin e shtëpisë së Lumezit ata kanë gjetur një telefon “Samsung” të papërdorur.

Në kërkesën për caktimin e masës së sigurisë përshkruhet se pasi kanë dëgjuar zhurmë, familjarët kanë zbritur poshtë, kurse të dyshuarit kanë ikur andej nga kishin hyrë, duke e harruar gjatë ikjes edhe kaçavidën e tyre.

Sipas prokurorisë, policia pati probleme gjatë arrestimit të njërit nga të dyshuarit për vjedhje në shtëpinë e kryeprokurorit.

“I dyshuari L.K., më datë 27 të këtij muaji në Lagjen ‘Dardania’ në Fushë-Kosovë, gjersa zyrtari policor ka qenë duke e arrestuar,  ka nxjerrë pistoletën duke tentuar ta frikësojë policin, i cili ka arritur që t’i kapë armën nga dora, përkundër se në tytën e armës kishte plumb,” thuhet në kërkesë.

Masa e sigurisë ndaj katër të dyshuarve për vjedhje në shtëpinë e kryeprokurorit pritet të caktohet sot gjatë ditës.

Vjedhja në shtëpinë e Lumezit ndodhi më 22 nëntor, ndërsa të dyshuarit për të dolën para gjyqit pas vetëm një jave. Dy zyrtarë policorë janë suspenduar për neglizhencë në lidhje me këtë rast.

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme