Rusia me konferencë speciale për Kosovën

Moska sot ia ka kushtuar një konferencë speciale Kosovës, transmeton Koha.

Në këtë konferencë, Ministria ruse e Punëve të Jashtme ka vlerësuar se kriza politike në Kosovë dëshmon për paaftësinë e Qeverisë së Kosovës.

Sipas gazetës “Blic” të Beogradit, kështu e ka komentuar sot zëdhënësja e Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Marija Zaharova , raportin e KB-së për situatën në Kosovë. Ajo ka thënë se në Kosovë është një shkallë e ultë e kthimit të refugjatëve dhe përpjekja e pushtetit për t’u grabitur pasuria serbe gjë që, ka vlerësuar ajo, “nuk mund të kontribuojë në pajtimin ndërnacional”.

“Kriza e brendshme politike dëshmon për paaftësinë e Qeverisë së Kosovës, ka thënë Zaharova.

Ajo ka vlerësuar se dialogu Prishtinë – Beograd “po zhvillohet me vështirësi” dhe ka thënë se Rusia mendon se pushteti i Kosovës nuk duhet “t’i harrojë detyrimet e veta “.

“Gjithë bota e di se sendi i mundësive është Republikë e Kosovës”, ka thënë Zaharova

Ajo ka shtuar s enë Kosovë nuk është mbajtur për pavarësi ashtu si thuhet ndonjëherë, por “Kosovën e kanë shkëputur” “.

Sipas fjalëve të Zaharovës, në Këshillin e Sigurimit të KB-së është bërë çdo gjë që Kosova të ecën drejt pavarësisë, duke llogaritur se ajo që kishte filluar do të përfundonte me ndihmën e propagandës dhe se nga Kosova në do të ndërtohet vendi që ofron mundës, “por kjo gjë dështoi “.

Moska është po ashtu e shqetësuar edhe për shkak të siç ka thënë Zaharova, “përpjekjes së marrjes së pasurisë serbe në Kosovë”.
Moska zyrtare ka kohë që përpiqet të vërë paralele ndërmjet Kosovës e Krimesë.

Rusia e ka e aneksuar Krimenë para dy vjetësh nga Ukraina deh atje e ka organizuar mbajtjen e referendumit për gjoja bashkim me Rusinë.
Kosova, referendumin për pavarësi, i cili ka zgjatur katër ditë, e ka mbajtur në shtatorin e vitit 1990 dhe në 99 për qind e qytetarëve janë deklaruar për pavarësi. Koha.net

 

më të fundit

MARKETING

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme

më shumë

- Advertisement -Newspaper WordPress Theme